Kategórie
Autor Mgr. Alena Hrčková

Aj vôňa lieči

Prichádza jeseň, skracujú sa dni, lúče slnka dopadajú stále pod menším uhlom ako v lete, kedy je slnko vyššie a svieti priamo na krajiny rovnakej zemepisnej šírky ako tá naša.

Nielen tí meteosenzitívni, ktorí sú citliví na zmenu počasia, tlaku, času cítia zmeny nálady a prežívania. Bežne človek vníma všetko okolo seba, pocity tepla a chladu, svetla a tmy, vône sucha a vlhkosti, farieb, chutí… 

Je čas pripomenúť si, aké je dôležité postarať sa o svoju vnútornú pohodu. Viac ako inokedy skúsme sa naladiť na svoje vnútorné zdroje, čo máme radi, čo sme mávali radi, čo sme zvykli robievať možno aj ako deti. Je viac času na strávenie času doma, vo vnútri, môžeme si zahrať hry s našimi deťmi, rodičmi, partnermi, čítať knihy, maľovať, vyšívať, pliecť, alebo piecť… Dať si teplý kúpeľ, zapáliť sviečky, zabaliť sa do mäkkej deky jednoducho navodiť sebe aj členom svojej rodiny vôňu domova, prevoňať ho prírodou. Stimulovať tak všetky receptory, ktoré podporujú zdravú činnosť mozgu.

Ešte počas vnútromaternicového vývinu sa ako prvý z receptorov vyvíja práve čuchový. Všetko, čo nás obklopuje si naša pamäť ukladá. Najskôr sa to deje cez neverbálnu pamäť, cez naše zmysly. Čuch je priamo napojený na limbický systém v mozgu. Je to časť, ktorá je zodpovedná za emócie (amygdala). Reagujeme skôr, ako to naša racionálna časť (prefrontálny kortex) v mozgu vyhodnotí. Ovplyvňuje tak naše emócie, spomienky, správanie, reakcie, celkový stav organizmu. Vedome sa môžeme ponoriť do inhalovania, difúzovania, masáží, pomoci k lepšiemu spánku, jednoducho do spríjemnenia si svojho priestoru a uvoľnenia tela. Tento druh terapie sa nazýva aromaterapia.

V našom Centre sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným, preto sme k nám pozvali naše aromaterapeutky Ivetku a Marcelku. Vyskúšali sme vône levandule, chute citrusov, masáže rúk, chodidiel, chrbta, všetko v sprievode príjemnej relaxačnej hudby a krásneho prostredia.